گرگان - شنبه 3 فروردين 1398 - دما درجه سانتیگراد
1397/8/5 - شماره 1760
عضو گلستانی کمیته فنّی فدراسیون بسکتبال ایران برخی مسایل مطرح شده مربوط به اردوی تیم ملّی را در شأن بسکتبال نمی داند ماجرای ماست و دوغ پشتپرده دارد !

رقیه مسلمی پورـ بعد از اینکه برخی ملیپوشان بسکتبال از شرایط نامناسب اردوی ملی انتقاد کردند سرپرست و مدیر تیمهای ملی در گفت و گویی به شدت از این ورزشکاران انتقاد کرد، هرچند صحبتهای او واکنش شدید حامد حدادی و دیگر  ملی پوشان بسکتبال را در پی داشت. بر همین اساس کمیته فنی فدراسیون تصمیم گرفت با دعوت از این ورزشکاران به جلسه، ماجرای پیش آمده بررسی شود. «محمدمهدی ایزدپناه» بازیکن اسبق تیم ملی بسکتبال ایران، سرمربی اسبق تیم شهرداری گرگان و عضو فعلی کمیته فنی فدراسیون بسکتبال، معتقد است مسایل مطرح شده مربوط به اردوی تیم ملی و انتشار ماجرای حذف ماست و دوغ از برنامه غذایی بازیکنان در اردوی تیم ملی، پشت پرده دارد. او در گفت و گویش با ایسنا عنوان کرد، مطرح شدن اینگونه مسایل در شأن بسکتبال نیست.

 

ارزش قهرمانان بالاتر از این حرف ها و حاشیه هاست

ایزدپناه درباره مسائل مطرح شده درخصوص اردوی تیم ملی بسکتبال و موضوع عجیب حذف ماست و دوغ از اردوی تیم ملی، معتقد است این ماجرا پشتپردهای دارد که فدراسیون در حال بررسی آن است؛ «خیلی بد است در بسکتبال درباره این موارد صحبت شود. شرایط حاکم بر تدارکات تیم ملی مناسب بود و حالا یک شب ماست یا دوغ نبوده، نباید ورزشکاران در فضای مجازی چنین مسائلی را مطرح و منتشر کنند. به نظرم باید خیلی منطقیتر این موضوع بیان می شد. با این وجود معتقدیم که ارزش قهرمانان ما بالاتر از این حرفها است و فدراسیون در نظر دارد که با پیگیری این مساله، مشخص شود چرا چنین موضوعی عنوان شدهاست. معقتدم که ماجرا، دوغ و ماست نیست و قضیه پشت پرده دیگری دارد. ما با آقای شاهینطبع و آقای قاسمی صحبت کردیم و قرار است با برخی ملیپوشان هم جلسهای داشته باشیم و موضوع را بررسی کنیم. مطرح کردن این ماجراها در شأن بسکتبال نیست.»

 

بسکتبال ایران نیازمند الگوبرداری مناسب است

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال با  عبور از حواشی یادشده در اردوی تیم ملی بسکتبال، به جلسه کمیته فنی فدراسیون نیز اشاره کرد؛ «یکی از اصلیترین موضوعها در این جلسه، تیمهای ملی رده پایه بود و تصمیم بر آن شد که برنامهریزی کامل برای تیمهای پایه داشته باشیم. توجه به بازیکنان ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ و برنامهریزی مناسب برای تیمهای نوجوانان و جوانان، بعدی از اصلیترین برنامههای ما خواهد بود.»

ایزدپناه از برنامه پیشنهادی خود در این جلسه گفت؛ «پیشنهاد دادم که برنامهای جامع برای بلندقامتان داشته باشیم و بازیکنان بالای ۲۰۷ سانتیمتر و زیر ۱۸ سال را شناسایی و آنها را وارد بسکتبال کنیم. همه میدانیم حضور بازیکنی مثل حامد حدادی چقدر به بسکتبال ایران کمک کرد و باید به فکر آینده باشیم تا چند بازیکن مثل او داشته باشیم.» او به برنامه موفق چینی ها در این زمینه اشاره کرد؛ «چینیها در یک دهه گذشته همین مساله را مورد نظر داشتند و امروز از ما جلو زدهاند. آنها به اروپا فکر میکنند و ما همچنان درگیر آسیا هستیم. به همین دلیل نیاز است که یک الگوبرداری مناسب داشته باشیم و برنامهریزی کنیم تا طی این پروسه بعد از ۵ تا ۷ سال بتوانیم برداشت کنیم و به نتیجه برسیم.»

 

نباید پس از رفتن ستاره ها دغدغه داشت

ایزدپناه با تأکید بر یک برنامه ساختاری درست برای تیمهای ملی بسکتبال ایران، می گوید؛ «فیبا برنامههای جامع خوبی دارد و میتوانیم از آنها استفاده کنیم و باید از کشورهای موفق هم استفاده کنیم. به هر حال پتانسیل بسکتبال ایران بالا است و با یک برنامهریزی درست میتوانیم به نتیجه دلخواه برسیم. ما حتی اعلام کردیم که چرا تیمهای ملی را به دو تیم محدود کنیم و قرار است سه تیم داشته باشیم تا با یک فکر اساسی بتوانیم برای تیمهای ملی برنامهریزی کنیم. هدف اصلی ما این است که پس از رفتن ستارهها و بازیکنان نسل طلایی دغدغه نداشتهباشیم. البته با رفتن آنها یک خلأ در تیم ملی ایجاد میشود اما به دنبال این هستیم مدت زمان این خلأ کم باشد و خیلی سریع به روزهای اوج برگردیم. در راستای عملی کردن این برنامه ها، به گفته ریاست فدراسیون، مذاکرات با اسپانسرها انجام شدهاست.» ایزدپناه تأکید می کند بسکتبال ایران باید از این شرایط سنتی خارج شود؛ «به هرجال بسکتبال ایران باید از این شرایط سنتی خارج شود. ما مطمئن هستیم که اگر برنامهریزی علمی و درست داشته باشیم بسکتبال سیستماتیک به کارش ادامه میدهد و هر مدیری که بیاید کار را پیش میبرد.»

عضو کمیته فنی فدراسیون بسکتبال با اشاره به رقابت های جام جهانی می گوید: «در انتخابی جام جهانی هم باید با قدرت به کارمان ادامه دهیم. شرایط خیلی سخت شده و باید با تمام توان برای رسیدن به جام جهانی آماده شویم. دو بازی با استرالیا، یک بازی با فیلیپین و یک بازی با ژاپن داریم. اگر دو بازی را ببریم به جام جهانی میرویم که خیلی سخت است و اگر یک بازی را با برد پشتسر بگذاریم چهارم میشویم و باید با تیم چهارم گروه دیگر مسابقه بدهیم. ما اگر ژاپن را با اختلاف ۱۵ امتیاز شکست بدهیم چون آنها با اختلاف ۱۴ امتیاز برابر ما به برتری رسیدهاند مستقیم به جامجهانی میرویم در غیر این صورت به عنوان تیم چهارم باید وضعیتمان مشخص شود.»