گرگان - شنبه 27 بهمن 1397 - دما درجه سانتیگراد
1397/7/18 - شماره 1755
تور جهانی تک ستاره والیبال ساحلی بندرترکمن این هفته در حالی با قهرمانی ایران به پایان رسید که پیش از این ایران برای سه سال متوالی میزبان تور سه ستاره بود؛ وقتی ستاره ای در کار نیست!

رقیه مسلمی پورـ تورهای جهانی تک ستاره والیبال ساحلی به میزبانی استان های شمالی ایران، از گلستان آغاز شد؛ استانی که برای نخستین بار میزبان چنین رقابت هایی در سطح جهان شد تا در بندرترکمن پذیرای تیم های شرکت کننده در این بازی ها باشد. از انصاف به دور خواهد بود اگر از میزبانی خوب و راضی کننده ی گلستانی ها و مهمتر، استقبال کم نظیر هواداران این رشته که حیرت و تحسین نماینده فدراسیون جهانی را نیز برانگیخت، به سادگی گذشت امّا آنچه در برگزاری چنین رقابت هایی، تأمل برانگیز و نزد دست اندرکاران والیبال ساحلی کشورمان نیازمند تدابیر بهتری است توجه جدّی به تیم های شرکت کننده و نفراتی ست که وارد میدان این مسابقات می شوند. تور جهانی تک ستاره، آنگونه که از نامش پیداست پایین ترین سطح تورهای جهانی در این رشته است که در آن از تیم های مطرح و بهتر بگوییم تیم های ستاره دار خبری نیست؛ چه آنکه در تور جهانی تک ستاره بندرترکمن نیز جز این نبود. رقابت های تور جهانی تک ستاره بندرترکمن این هفته در حالی با شرکت 13 تیم از 6 کشور برگزار شد که از این تعداد 8 تیم ایرانی بودند!

 

تور تک ستاره؛ یک گام به عقب!            

گلستان، بندرترکمن/ همه چیز مهیای پذیرایی از میهمانان داخلی و خارجی تور جهانی تک ستاره والیبال ساحلی ایران بود؛ جایی که ساحلی بازان ملّی زیادی را به خود دیده است. درحالی که قرار بود تور جهانی تک ستاره در این شهر با حضور 10 تیم خارجی شامل چک (یک تیم)، ساحل عاج (یک تیم)، قزاقستان (4 تیم)، تایلند (2 تیم)، عمان (2 تیم) برگزار شود اما یکباره 3 تیم از قزاقستان از حضور در این مسابقات انصراف دادند و عمانی ها نیز غیبتی ناگهانی و بی اطلاع، برگزارکنندگان را غافلگیر کردند.

بعد از پایان تور جهانی تک ستاره بندرترکمن، این  تورها این هفته در بابلسر (شنبه تا جمعه) و بندرانزلی (هفته آینده) در حالی ادامه می یابد که به نظر می رسد تأثیر چندانی در ارتقای سطح فنّی والیبال ساحلی ایران نداشته باشد؛ چراکه وقتی از حضور پرتعداد تیم های صاحب نام و دارای ستاره خبری نباشد صرفِ حضور تعداد انگشت شمار تیم های خارجی با مهره هایی نه چندان پرفروغ، منفعتی برای والیبال ساحلی کشورمان و میزبان ها دربر نخواهد داشت. ایران در حالی میزبان تورهای جهانی تک ستاره در استان های شمالی کشور شده  است که پیش از این تور جهانی سه ستاره را حتی با حضور بیش از 80 تیم از 36 کشور دنیا به مدت سه سال برگزار کرده بود. در حالی که فریدون الهامی رییس سازمان ساحلی فدراسیون والیبال کشورمان، توسعه ی این ورزش در سراسر ایران را هدف این میزبانی ها عنوان کرده است امّا بر کسی پوشیده نیست که تنزّل تور جهانی از سه ستاره به تک ستاره، نه تعبیری از توسعه یافتگی است و نه می توان از آن به عنوان حرکتی رو به جلو در ورزش یاد کرد. بهتر آن است که دست اندرکاران سازمان ساحلی فدراسیون والیبال به دنبال دستاوردی بهتر برای این رشته باشند.

 

سکوهای تور جهانی بندرترکمن زیرپای گلستانی ها

با تمام آنچه عنوان شد، اما میزبانی گلستانی ها و استقبال هواداران والیبال ساحلی این منطقه  از تور جهانی تک ستاره بندرترکمن، نقطه قوّت این بازی ها بود، رقابت هایی که البته حلاوت خاصی نزد گلستانی ها داشت؛ والیبال ساحلی ایران هر سه سکوی قهرمانی، نایب قهرمانی و سومی این تور را در حالی به خود اختصاص داد که از شش بازیکن این سه تیم، پنج بازیکن گلستانی بودند. در رقابت های تور والیبال ساحلی تک ستاره جهان به میزبانی بندرترکمن، ایران یک با ترکیب آرش وکیلی و بهمن سالمی (هر دو از گلستان) به عنوان قهرمانی دست یافت. تیم ایران دو با ترکیب رحمان رئوفی و عبدالحامد میرزاعلی (هر دو از گلستان) به مقام نائب قهرمانی و تیم ایران سه با ترکیب آق محمد سلاق (از گلستان) و عباس پورعسگری (از مازندران) سوم شد. این بازیکنان به همراه دیگر تیم های شرکت کننده در تور بندرترکمن، روانه ی بابلسر شدند تا روز جمعه تور جهانی تک ستاره شمال ایران را در این شهر به پایان برسانند.

احمدضیایی رییس فدراسیون والیبال ایران، امیرحسین منظمی دبیر فدراسیون، سیدمناف هاشمی استاندار گلستان، رامین نورقلیپوری نماینده مردم بندرترکمن در مجلس شورای اسلامی مهمانان ویژه تور جهانی بندرترکمن بودند.

 

نماینده فدراسیون جهانی والیبال:

حالا زمان پیشرفت ایران در والیبال ساحلی است

نیکوس سوفیانوس که به عنوان ناظر فدراسیون جهانی والیبال بر تور جهانی بندرترکمن نظارت داشت با ابراز رضایت از روند برگزاری مسابقات، استقبال تماشاگران گلستانی را شگفت انگیز توصیف و عنوان کرد: حالا زمان پیشرفت ایران در والیبال ساحلی است؛ «ایران قدمت زیادی در والیبال دارد و وقت آن رسیده است که حالا ایران پیشرفت خود را در زمینه والیبال ساحلی نشان دهد. ایران سه سال در کیش از تور جهانی سه ستاره میزبانی کرده است، قطعاً تجربه برگزاری تور جهانی سه ستاره کیش، به برگزاری هرچه بهتر تورهای کاسپین سریز کمک خواهد کرد. به اعتقاد من، تورهای کاسپین سریز فرصت خوبی برای کسب تجربه بیشتر بازیکنان ساحلی ایران است.»

 

رییس فدراسیون والیبال ایران:

برای فراهم کردن امکانات بیشتر برای مردم گلستان تلاش می کنیم

احمد ضیایی رییس فدراسیون والیبال با اشاره به استقبال چشمگیر هواداران والیبال در بندر ترکمن، می گوید این استقبال بی نظیر بود و ما قدردان مردم گلستان و بندرترکمن هستیم؛ «در کمتر جایی به این صورت از بازی های تورجهانی استقبال می شود. همچنین نیروهای دولتی و محلّی همکاری بسیار خوبی در برگزاری این رقابت داشتند که جای تقدیر دارد. ما در فدراسیون به دنبال به کارگیری از عنصر مردم هستیم. استقبال خوب مردم در رقابت های بین المللی متعدد والیبال در ایران سبب می شود تا ما در مجامع بین المللی قاطعانه در خواست میزبانی کنیم. هیچ تأسیساتی در استادیوم ساحلی بندرترکمن وجود نداشت که الان فراهم شده است، ما تلاش می کنیم تا امکاناتی بهتر برای اینجا فراهم کنیم.»

 

رییس سازمان والیبال ساحلی فدراسیون والیبال ایران:

کاسپین سریز یک فرصت برای والیبال ساحلی ایران است

فریدون الهامی رییس سازمان والیبال ساحلی فدراسیون والیبال کشورمان نیز با بیان اینکه «در دوران تحول والیبال ساحلی در ایران هستیم» برگزاری تورهای جهانی تک ستاره کاسپین سریز را یک فرصت برای این رشته می داند؛ «هدف از میزبانی تورهای جهانی تک ستاره کاسپین سریز، توسعه والیبال ساحلی در ایران است. ما هر ساله در کیش از تورهای سه ستاره میزبانی می کردیم اما در آنجا مردم کمتر با تور جهانی آشنایی داشتند و از آن استقبال می کردند. کمبودها قطعاً وجود دارد، نبود زیرساخت ها مشکلاتی ایجاد می کند و ما با اخذ میزبانی در تورهای جهانی قصد داریم زیرساخت ها را در استان های کشور فراهم و با نگاه متواضعانه والیبال ساحلی را در کشور توزیع کنیم.»

 

مدیرکل ورزش و جوانان گلستان:

تورجهانی تک ستاره در گلستان تکرار می شود

بهمن طیبی مدیرکل ورزش و جوانان گلستان می گوید: با حمایت فدراسیون والیبال قصد داریم تورجهانی تک ستاره والیبال را هرساله در بندرترکمن برگزار کنیم؛ «گلستان پایتخت والیبال ساحلی ایران است و افتخار می کنیم که هر چهار بازیکن تیم های ملی الف و ب از این استان هستند. ترکمن صحرا جزو مراکز والیبال استان بوده و حق مردم این منطقه است تا بزرگترین رویداد ورزشی مورد علاقه خود را از نزدیک ببینند. میزبانی بندرترکمن سبب شد تا نخستین استادیوم والییال ساحلی استان گلستان را در این شهرستان بهره برداری کنیم. اگرچه برخی از تیم ها انصراف دادند، اما درمجموع برای ما که اولین دوره برگزاری تورجهانی را تجربه کرده ایم رویداد بسیار خوبی بوده است.»