گرگان - شنبه 27 بهمن 1397 - دما درجه سانتیگراد
1397/6/21 - شماره 1745
با حضور نایب رییس فدراسیون اسکواش ایران در مرکز گلستان، برترین های اسکواش رده کمتر از 13 و 15 سال دختران معرفی شدند رقابت پایه های اسکواش در گرگان

رقیه مسلمی پورـ با موافقت فدراسیون اسکواش کشور رقابت های قهرمانی دختران اسکواش باز ایران در رده های کمتر از 13 و 15 سال به میزبانی گلستان در خانه اسکواش گرگان برگزار شد؛ رقابت هایی که بخشی از ماحصل تلاش های مربیان استعدادیاب فدراسیون اسکواش را در  استان های کشور رو کرد تا با سطح کمی قابل توجه و کیفیت مطلوب بازی ها از سوی اسکواش بازان، رضایت اهالی اسکواش را نیز به دنبال داشته باشد. در رقابت پایه های اسکواش ایران در بخش بانوان جنگندگی برخی از بازیکنان حاضر بیش از هر چیز به چشم آمد؛ فاکتوری که در صورت رشد فنّی بهتر می تواند آینده ی روشنی را برای دختران اسکواش ایران ترسیم کند.

 

رقابت 73 دختر اسکواش باز ایران در گرگان

73 بازیکن از 17 استان برای رقابت در مسابقات اسکواش قهرماني کشور و قهرماني دانش آموزان ايران در رده سنی کمتر از 13 و 15 سال گرگان به میدان آمدند تا به مدت دو روز برای تصاحب سکوهای برتر با یکدیگر جدال کنند. تعداد قابل توجه بازیکنان و رقابت در دو رده سنی به صورت همزمان بر فشردگی بازی ها در روز اول افزود و سبب شد تا بازیکنان پیروز در هر مرحله با خستگی بیشتری رقابت خود را دنبال کنند. از اینرو انتظار آن می رود تا با توجه به رده سنی بازیکنان در بخش پایه و ظرفیت های فنی و جسمی آنان برای ارائه بازی های بهتر، از سوی فدراسیون تدابیر بهتری در جهت ارتقای سطح کیفی مسابقات پایه اندیشیده شود.

برای حضور در مسابقات اسکواش قهرماني دختران کمتر از 13 و 15 سال کشور، تیم گلستان پس از برگزاری رقابت های انتخابی استان، در رده کمتر از 13 سال با ترکیب مهدیه الوند، فاطمه تازیکه و مهسا معصوم آبادی و در رده سنی کمتر از 15 سال با نرگس سلطانی، دیانا مقری و درسا دمنده، روانه مسابقات شد.

 

برترین دختران اسکواش باز کشور

در پایان روز نخست این بازی ها، در رده سنی کمتر از 15 سال خانمها فاطمه فلاحتی (از یزد)، نرگس سلطانی (از گلستان)، بهارقائدی (از فارس) و ستایش پزشکی (از مرکزی) و در رده کمتر از 13 سال پارمین نکوپایان (از تهران)، نازنین تقی نژاد (از یزد)، ثمین حسن پور و تارا سعادتی (هر دو از فارس) به مرحله نیمه نهایی صعود کردند. بعد از دو روز رقابت دختران اسکواش ایران به صورت تک حذفی، برترین های رد های سنی کمتر از13 و 15 سال معرفی شدند. در رده سنی کمتر از 13 سال تارا سعادتی  از استان فارس مقام قهرمانی را کسب کرد و پارمین نکوپایان از تهران نیز دوم شد. نازنین تقی نژاد و ثمین حسن پور نیز به صورت مشترک در جایگاه سوم قرار گرفتند. در رده سنی کمتر از 15 سال نیز ستایش پزشکی از استان مرکزی در جایگاه نخست قرار گرفت و نرگس سلطانی از گلستان نایب قهرمان شد. فاطمه فلاحتی و بهاره قائدی نیز به صورت مشترک سوم شدند. در بخش پلیت در رده سنی کمتر از 13 سال، زهرا دادخواه از اصفهان عنوان قهرمانی را به دست آورد و در رده سنی کمتر از 15 سال نیز گلاره حاجی آقایی از گیلان قهرمان شد.

 

کمبود مربیان باکیفیت اسکواش در استان ها              

در حاشیه روز دوم این مسابقات، الهام شیرزاد نایب رییس بانوان فدراسیون اسکواش کشور در نشست خبری از کمبود مربی نخبه و باکیفیت در استانها و ضعف فدراسیون در آموزش مربیان سخن گفت؛ «تعداد مربیان نخبه و با کیفیت در استانها کم است در حالی که سطح مربیان باید در کنار سطح ورزشکاران ارتقا پیدا کند. یکی از مشکلات فدراسیون اسکواش آموزش مربیان است و باید اعتراف کنم که در این بخش دچار ضعف هستیم و باید به طور جدی کار کنیم. فدراسیون اسکواش نیازمند همراهی هیأتهای استانی است و در صورت تلاش نداشتن هیأتهای استانی، برنامههای فدراسیون اسکواش هم عملی نخواهد شد.» وی همچنین با اشاره به جایگاه اسکواش بانوان ایران در قاره آسیا، به تلاش بیشتر برای سرعت بخشیدن به روند رو به رشد اسکواش بانوان کشور تأکید کرد؛ «تیم ملی اسکواش زنان ایران ۶ سال قبل در مسابقات قهرمانی آسیا تمام دیدارهایش را واگذار کرد و یازدهم شد اما امسال در رقابتهای آسیایی با کسب سه پیروزی در جایگاه ششم قرار گرفت. رسیدن از جایگاه یازدهم به ششم در ۶ سال، نشان دهنده روند رو به رشد اسکواش زنان ایران دارد و باید تلاش کنیم تا این سیر صعودی سرعت بیشتری به خود بگیرد.»

نایب رییس فدراسیون اسکواش معتقد است این فدراسیون تفاوتی میان ورزشکاران مرد و زن قایل نیست؛ «فکر میکنم تنها فدراسیونی هستیم که در بازیهای آسیایی جاکارتا تعداد ورزشکاران زن آن از ورزشکاران مرد بیشتر بودند.» شیرزاد از برخی مشکلات در برگزاری اردوها برای بانوان اسکواش باز ایران نیز اینچنین گفت؛ «پیش از مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی، اردوی تدارکاتی را در کشور مالزی برگزار کردیم که نتیجه خوبی هم به همراه داشت اما اکنون با توجه به نوسانات ارز شرایط برای برگزاری اردو سخت شده است. باید از تیمهای ملی دیگر کشورها برای حضور در ایران و برگزاری اردوی مشترک دعوت کنیم که چندین کشور اردوی مشترک با رقم پیشنهادی ما را قبول نکردند.»

 

اسکواش در استان ها پویا شده است

ناظر فدراسیون اسکواش در حاشیه این  رقابت ها، پراکندگی حضور تیمها را نشان از پویاتر شدن اسکواش در استان ها دانست؛ «برنامه فدراسیون توسعه اسکواش در سراسر کشور است و حضور 17 استان در این دوره از مسابقات، نشانگر آن است که اسکواش در استان ها پویاتر شده است.» الهام رمضانی مسابقات گرگان را اردویی برای تیم ملی برشمرد؛ «با توجه به سطح بالای بازی ها، این مسابقات میتواند حکم اردوی تیم ملی اسکواش را در ردههای مختلف داشته باشد. فدراسیون اسکواش چند دوره مسابقه را در کشور (ازجمله ایران جونیور) برگزار  و از بین افراد برتر این رقابتها اعضای تیم ملی را برای بازیهای جهانی و آسیایی انتخاب میکند.»

سرپرست فنی مسابقات نیز با ارزیابی مطلوب از سطح کیفی این رقابت ها، استعدادیابی فدراسیون را موفق ارزیابی کرد؛ «تعداد قابل توجه اسکواش بازان شرکت کننده در این دوره از رقابت ها و بازی های خوب بازیکنان، نشانگر آن است که استعدادیابی در استان ها خوب انجام شده است. بین مسابقات برگزارشده در رده های سنی، این مسابقات در سطح کیفی و کمی بالاتری ارزیابی می شود و بازیکنان شرکت کننده از روحیه و انگیزه ی بالایی نیز برخوردارند.» بهاره رضازاده با  اشاره به اسکواش گلستان به عنوان یکی از قطب های اصلی این ورزش در کشور معتقد است باید پشتوانه سازی تداوم داشته باشد؛ «گلستان اسکواش بازان فنی و خوبی دارد و تیم این استان در این دوره نیز بازیکنان آماده ای را روانه ی مسابقات کرده است. با توجه به اینکه این بازیکنان به رده سنی بالاتر می روند ضروری است برای حفظ عناوین به بازیکن سازی ادامه داد.»