گرگان - شنبه 27 بهمن 1397 - دما درجه سانتیگراد
1397/5/17 - شماره 1734
دختران وزنه بردار گلستان با کسب عنوان قهرمانی در نخستین دوره رقابت های قهرمانی وزنه برداری بانوان کشور، خود را به عنوان قدرت اصلی این رشته در ایران معرفی کردند؛ عنوانی برای یک آغاز

رقیه مسلمی پورـ سال ۹۶ را می توان سال تحول ورزش بانوان ایران نامید؛ سالی که راه اندازی رشته های کشتی و وزنه برداری برای بانوان کشورمان ازجمله اتفاقات مهم ورزشی آن بود. ورزش بانوان در سالی که گذشت رخدادهای جدیدی به خود دید. جدا از بحث مدال آوری  بانوان ورزشکاردر میادین بین المللی، از راه اندازی رشته های کشتی کلاسیک و وزنه برداری برای بانوان می توان به عنوان اتفاقی تاریخی پس از انقلاب اسلامی در ورزش بانوان کشورمان یاد کرد.هرچند کسب مجوز قطعی حجاب از سوی فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) مهمترین اتفاق سال 96 ورزش بانوان کشور بود اما از راه اندازی رشته های کشتی کلاسیک و وزنه برداری برای بانوان می توان به عنوان غیرمنتظره ترین اتفاق این سال برای ورزش بانوان ایران نام برد.

بعد از دختران کشتی گیر، نوبت به وزنه برداری رسید و بهمن ماه برای نخستین بار بانوان ایرانی به روی تخته رفتند تا رکوردگیری آنان در این رشتهرسماً ثبت شد. فدراسیون نیز بلافاصله ۱۵ نفر از نوجوانان و جوانان برتر این رقابت ها را به نخستین اردوی تیم ملی دعوت کرد. پس از آن، یکی دیگر از  اتفاقات رخ داده در وزنه برداری بانوان، وزنه زدن یک ضرب و دو ضرب «ادیب»ِ۸ ساله در رقابت های بین المللی جام فجر بود که توانست نام خود را در تاریخ وزنه برداری زنان ایران ثبت کند.

اتفاق مهم اردیبهشت ماه امسال نیز برای همیشه در تاریخ وزنه برداری و ورزش بانوان ایران ماندگار شد؛ جایی که «پارمیدا محمودیان» دختر 16 ساله وزنه برداری گلستان به عنوان نخستین بانوی ایرانی تیم ملی وزنه برداری بانوان کشورمان در رقابت های آسیایی به عنوان اولین تجربه بین المللی زنان وزنه بردار ایرانی به روی تخته رفت و هرچند وزنه هایی سبک تر از وزنه های انتخابی حریفان آسیایی اش را بالای سر برد اما آنقدر در اجرا، خوش تکنیک ظاهر شد که موردتوجه همگان واقع شد تا از آن روز نگاه دنیا به وزنه برداری زنان ایران تغییر کند.

بانوان وزنه بردار ایران از آن روز عزم شان را برای نشان دادن توانمندی هایشان در این ورزش المپیکی جزم کرده اند و پا به پای فدراسیونِ «علی مرادی»پیش می روند. آنان این هفته به میزبانی مشهد، در اولین دوره رقابت های قهرمانی وزنه برداری بانوان کشور به روی تخته رفتند تا برای تصاحب عناوین برتر با پولاد سرد جدال کنند؛ میدانی که نام دختران وزنه بردار گلستان در بالاترین سطح آن درخشید تا این عنوان قهرمانی برای بانوان وزنه برداری این استان، یک آغاز برای موفقیت های بزرگ در عرصه های بین المللی باشد.

گلستانی ها بر قلّه وزنه برداری بانوان ایران ایستادند

اولین بانوان وزنه بردار قهرمان ایران در رده های سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان مشخص شدند. فدراسیون وزنه برداری ایران، این هفته نخستین دوره مسابقات وزنه برداری بانوان قهرمانی کشور را در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان به میزبانی مشهد برگزار کرد. اگرچه در برخی اوزان استقبال کمی از این رقابت ها شده بود اما «پارمیدا محمودیان» ملی پوش گلستانی به همراه «الناز باجلانی» که در قهرمانی نوجوانان آسیا نیز حضور داشتند، برتری محسوسی نسبت به رقبای خود نشان دادند به گونه ای که «محمودیان» با 35 و «باجلانی» با 50 کیلوگرم اختلافنسبت به رقبا، قهرمان ایران شدند.در رده بندی تیمی این رقابت ها در سه رده سنی فوق، دختران وزنه بردار استان گلستان با هدایت «عاصمه روشنی» و حمایت های هیأت وزنه برداری این استان و ازجمله عوامل آن برادران امید رضایانی (رییس کمیته استعدادیابی فدراسیون) و آرش رضایانی (عضو کمیته مربیان فدراسیون) توانستند نام خود را به عنوان قهرمانان وزنه برداری ایران ثبت کنند. در رده بندی تیمی جوانان، بعد از تیم دختران گلستان، تیم های خراسان رضوی و کرمانشاه نایب قهرمان و سوم شدند.

رکوردهایی که از دختران وزنه بردار گلستانی بر جا ماند

با اعلام نتایج اولین دوره مسابقات وزنه برداری قهرمانی بانوان ایران، این رکوردها از دختران وزنه بردار گلستانی بر جا ماند؛ رکوردهایی که با آن نام وزنه برداری این استان بر پیشانی وزنه برداری بانوان جوان ایران درخشید. تیم وزنه برداری بانوان این استان با کسب 11 مدال طلا و یک نقره موفق به قهرمانی این دوره شد.

*رده نوجوانان

دسته ۵۸ کیلوگرم:پارمیدا محمودیان با رکورد ۴۸کیلوگرم یک ضرب، ۵۷کیلوگرم دوضرب و مجموع ۱۰۵ کیلوگرم و 3 طلا (اول)

*رده جوانان

دسته ۶۳کیلوگرم:اکرم قنبری با رکورد ۵۰کیلوگرم یک ضرب، ۵۰کیلوگرم دوضرب و مجموع ۱۰۰ کیلوگرم و 3 طلا (اول)

دسته ۹۰+ کیلوگرم:فاطمه رضا نژاد با رکورد ۶۰کیلوگرم یک ضرب، ۷۵کیلوگرم دوضرب و مجموع ۱۳۵ کیلوگرم و 3 طلا  (اول)

* رده بزگسالان

دسته ۴۸ کیلوگرم:نیلوفر صبوری با رکورد ۲۸کیلوگرم یک ضرب، ۳۳کیلوگرم دوضرب و مجموع ۶۱ کیلوگرم، 2 طلا و یک نقره (اول)