گرگان - دوشنبه 23 مهر 1397 - دما درجه سانتیگراد
1396/8/22 - شماره 1647
حضور مبهم طب سنتی در نظام سلامت کشور

در حالیکه طب سنتی و طب مدرن در کنار هم میتوانند به درمان بسیاری از بیماریهای سخت با بروز کمترین عوارض کمک کنند هنوز این دو نوع طب در جبهه مقابل هم قرار گرفتهاند و بدون اطلاعات کامل از طب مقابل خود تنها یکدیگر را نفی میکنند. به گزارش فارس، قدمت طب سنتی به دوران بسیار کهن در گذشته باز میگردد و اکثر دانشمندان ایرانی هم چون بوعلی سینا نقش مهمی در تحول طب سنتی داشتند، با این وجود سالهاست که طب سنتی برگرفته از مفاهیم دانشمندان بزرگ ایران زمین همچون بوعلی سینا از عرصه درمان دور افتاده و طب مدرن و اروپایی جای طب ایرانی را گرفته است. به گفته کارشناسان، در سالهای اخیر طب سنتی و مدرن نه در کنار هم، بلکه در تقابل هم قرار گرفتند و این یکی از عوامل مهم در فراموشی جایگاه طب سنتی در میان مردم محسوب میشود.

نگاه خصمانه طب مدرن به طب سنتی

در همین رابطه پزشک عمومی و کارشناس طب سنتی در گلستان با ابراز تأسف از اینکه سالها طب سنتی و مدرن بدون اطلاع از طب مقابل خود تنها به جبهه گیری اکتفا کردند اظهار کرد: متأسفانه دانشگاه علوم پزشکی خیلی به ندرت از  ساماندهی طب سنتی حمایت میکند در این میان اگر شاهد اتفاقی در رابطه با معالجه بیماران با طب سنتی باشیم ناشی از عدم نظارت بر طب سنتی بوده است. خلیل ناصری تصریح کرد: اشتباهات در طب مدرن بیش از طب سنتی است اگر داروهای طب سنتی به طور اشتباه تجویز شود به مراتب عوارض کمتری دارد حال آنکه در طب مدرن اگر داروهای مناسب تجویز شود عوارض شیمیایی نیز بر جای خواهند گذاشت. وی افزود: اگر عوارض داروهای شیمیایی به طور شفاف برای مرم اطلاعرسانی شود موجب قطع تولید دارو ضرر کارخانههای تولید دارو در کشور خواهد شد بنابراین مردم را عادت دادهایم و مردم نیز عادت کردهاند تا برای معالجه بیماری خود یک پاکت پر از دارو نیاز است و اگر پزشکی تنها به چند قلم دارو اکتفا کند گویی رسالت پزشکی خود را در مقابل بیمار انجام نداده است این در حالی است که متوسط اقلام دارو در هر نسخه در کشورهای اروپایی یک و نیم تا دو قلم دارو است و در کشور ما به طور متوسط بالای پنج رقم دارو است. پزشک عمومی در استان بیان کرد: بسیاری از اساتید در طب جدید به دلیل ناآگاهی از طب سنتی نگاه با زاویه و خصمانهای به این نوع طب دارند و گمان میکنند طب سنتی، علمی مربوط به قدیم است و در حال حاضر جایگاهی ندارد. ناصری خاطرنشان کرد: متأسفانه جامعه ما به استفاده از گیاهان دارویی عادت ندارد در حالیکه بسیاری از گیاهان دارویی و عرقیجات در گذشته به عنوان نوشیدنیهای روزانه استفاده میشد البته در چند سال اخیر شاهد استقبال مردم از طب سنتی هستیم بنابراین از دانشگاه علوم پزشکی درخواست میکنم تا دلیل مورد اقبال قرار گرفتن طب سنتی در میان مردم را بررسی کند.

برخورد سرکوبگرایانه دانشگاه علوم پزشکی با عطاریها

یکی از نیازهای اساسی جامعه پرداختن به طب سنتی و اسلامی است در حالیکه در سالهای اخیر مردم تمایل بیشتری به طب سنتی از خود نشان میدهند اما عدم تجربه کافی و ساماندهی عطاریها موجب شده تا هنوز طب سنتی این طب اصیل ایرانی از عرصه درمان محجور بماند. یک کارشناس طب سنتی در استان معتقد است نوع برخورد سرکوبگرایانه دانشگاه علوم پزشکی با عطاریها موجب سردرگمی و افسارگسیختگی در طب سنتی و عطاریها شده است. محمد موسوی با بیان اینکه چند سال پیش قرار بود عطاریها ساماندهی و آموزشهای لازم برای آنها ارائه شود اظهار کرد: رویکرد مسوولان این بود که عطاریها حق ورود به طب سنتی را ندارند و باید آکادمیک شوند. وی افزود: طب سنتی قادر است اغلب بیماریها را درمان کند و راهکارهای درمانی برای اغلب بیماریها دیده شده است اما اینکه با خوردن یک دمنوش و عرقیجات بیماری به طور کامل درمان شود نمایی اشتباه از طب سنتی است چرا که طب سنتی طب پایه محسوب میشود و به زمان بیشتری برای معالجه کامل بیماری نیاز است از طرفی باید نظارت ویژه بر عملکرد عطاریها نیز صورت گیرد. کارشناس طب سنتی خاطرنشان کرد: رویکرد مسوولان عدم فعالیت عطاریهاست نه آموزش و ساماندهی. نپذیرفتن سیستم بهداشتی و رد کردن اصل عطاریها موجب افزایش و فعالیت عطاریها شده است در واقع عدم اعتماد بین همکاران طب سنتی و علوم پزشکی موجب ایجاد نگاه خصمانهای به طب سنتی شده است از این رو محدود و ممنوع کردن یکی از نقاط ضعف مسوولان بود که امروز موجب شده عطاریها بدون آموزش اقدام به تجویز نسخه کنند. موسوی بیان کرد: در طب سنتی، پزشک کار تشخیص و درمان و عطاری بررسی نسخه و تهیه دارو را به عهده دارد همانطور که خیلی از داروخانهها مجاز هستند برخی اقلام را بدون نسخه به مردم تحویل دهند عطاریها نیز برای این کار مجاز هستند. وی در پاسخ به این سؤال که چرا  طب مدرن جایگزین طب سنتی شد گفت: به دلیل مسائل حاکمیتی و سیاسی در زمان قاجار و پهلوی شاهد جایگزین شدن طب مدرن به جای طب سنتی در کشور بودیم  البته ما هیچ گاه طب مدرن را نفی نمیکنیم این نوع طب در کنار مفید بودن ممکن است مضراتی نیز داشته باشد، اعتقاد داریم همانطور که طب مدرن کاربرد زیادی در معالجه بیماریهای مختلف دارد طب سنتی نیز دارای فواید بیشماری برای درمان بیماریهاست. موسوی با بیان اینکه طب مدرن و سنتی به صورت موازی میتوانند برای سلامت مردم مفید باشند افزود: متخصصان طب سنتی از مسوولان وزارتخانه متبوع گلایه دارند علمی که متعلق به کشور ماست را مسوولان قبول ندارند اما امروزه خارجیها حجامت و زالو درمانی را به عنوان دستاوردهای علمی خود به دنیا معرفی میکنند در حالیکه از نظر دانشگاه علوم پزشکی حجامت وجهه علمی ندارد و به اجبار پذیرفته شده است. بر اساس این گزارش، سازمان جهانی بهداشت طی ۳۰ سال گذشته استفاده از ظرفیت طب سنتی و مکمل را در کنار طب جدید در دستور کار خود قرار داده است بنابراین نگاه زاویهدار به طب سنتی و نفی کامل این نوع طب شاید دور از منطق به نظر برسد چرا که قدمت استفاده از گیاهان و داروهای طبیعی به خلقت بشر باز میگردد. در سالهای اخیر به دلیل بروز عوارض جانبی داروهای شیمیایی بار دیگر مردم به طب سنتی روی آوردند اما با این وجود طب سنتی در نظام سلامت کشور ما هنوز حضوری مبهم دارد در حالیکه طب سنتی و طب مدرن در کنار هم میتوانند به درمان بسیاری از بیماریهای سخت با بروز کمترین عوارض کمک کنند هنوز این دو نوع طب در جبهه مقابل هم قرار گرفتهاند و بدون اطلاعات کامل از طب مقابل خود تنها یکدیگر را نفی میکنند.